صفحه کليد لپ تاپ

چطور کیبورد کامپیوتر خود را تعمیر کنیم؟

صفحه کليد لپ تاپ

علت کار نکردن کيبورد کامپيوتر | حل مشکل کار نکردن کيبورد | صفحه کليد لپ تاپ

چطور کیبورد کامپیوتر خود را تعمیر کنیم؟ به دلايل مختلفي ممکن است صفحه کليد لپ تاپ يا کامپيوترهاي روميزي به طور ناگهاني از کار بيافتند. اين يک مشکل رايج نيست اما گاهي اتفاق مي افتد که بخشي يا کليه کليدهاي صفحه کليد متوقف شوند
برخي از کيبورد ها داراي سيستمي هستند که در صورت عدم استفاده از کيبورد، براي کاهش مصرف برق چراغ هاي سمت راست کيبورد را خاموش مي کنند ولي به محض زدن يک کليک روي آن روشن مي شوند.

برخي کيبورد هاي ديگر، علاوه بر سمت راست کيبورد ،کل کيبورد را غير فعال مي کنند. در بعضي مواقع ممکن است اين سيستم حتي زماني که در حال کار با کيبورد هستيد نيز اتفاق بيفتد که کاربر را اذيت مي کند.

براي رفع اين مشکل مي توانيد مراحل زير را طي کنيد:

وارد قسمت Control Panel کامپيوتر خود شويد و گزينه ي Devices and Printers را انتخاب کنيد. در اين قسمت ليست کليه ي دستگاه هاي متصل به سيستم را مشاهده مي کنيد.
USB Keyboard را انتخاب کنيد و وارد تب Hardware شويد و گزينه ي Propertis را انتخاب کنيد.
در پنجره ي باز شده، گزينه ي Change Settings را بزنيد.
با فشردن اين گزينه يک تب در قسمت بالا به اسم Power Management اضافه خواهد شد که بايد به آن وارد شويد و تيک گزينه ي اول که Allow the computer to turn off this device to save power است را برداريد.

انواع کيبورد

صفحه کليد لپ تاپ کيبورد ها از نظر ظاهري به دو دسته تقسيم مي شوند . اول کيبورد هايي که دکمه هاي برجسته اي دارند و حالت استاندارد و نرمال هستند . دوم: کيبورد هايي که تخت هستن و دکمه هاي ظريف تر و نرم تر و به مراتب آسيب پذير تري دارند …
کيبورد ها از نظر کارايي هم انواع مختلفي دارند. کيبورد هاي استاندارد که در کل 101تا 105 کليد دارند . کيبورد هاي لپتاپي که کوچک تر و سبک تر و ظريف تر از کيبورد هاي استاندارد هستند و معمولا فقط کليد هاي ضروري را دارند و در برخي مدل ها حتي صفحه ئ کليد اعداد سمت راست کيبورد هم حذف مي شود .
کيبورد هاي مالتي مديا وگيمينگ که داراي کليد هاي اضافي هستند .
کليد هايي براي کنترل موسيقي و اينترنت و ميانبر هاي برنامه هايي مانند مجموعه آفيس . و در آخر کيبورد هايي که به Nemric کيبورد شهرت دارند و فقط شامل اعداد و سيمبل هاي رياضي مي باشند و مي توان از آن ها در کنار کيبور هاي لپتاپي استفاده کرد …

يک کيبورد از مجموعه اي از کليد ها تشکيل شده , که در زير اين کليد ها پلاستيک هاي به نام رابر وجود دارد , که باعث ضربه پذير شدن کليد هاي کيبورد مي شود.
به دلايل مختلفي ممکن است صفحه کليد لپ تاپ يا کامپيوترهاي روميزي به طور ناگهاني از کار بيافتند. اين يک مشکل رايج نيست اما گاهي اتفاق مي افتد که بخشي يا کليه کليدهاي صفحه کليد متوقف شوند.

برخي از کيبورد ها داراي سيستمي هستند که در صورت عدم استفاده از کيبورد، براي کاهش مصرف برق چراغ هاي سمت راست کيبورد را خاموش مي کنند ولي به محض زدن يک کليک روي آن روشن مي شوند. برخي کيبورد هاي ديگر، علاوه بر سمت راست کيبورد ، کل کيبورد را غير فعال مي کنند. در بعضي مواقع ممکن است اين سيستم حتي زماني که در حال کار با کيبورد هستيد نيز اتفاق بيفتد که کاربر را اذيت مي کند. براي رفع اين مشکل مي توانيد مراحل زير را طي کنيد: وارد قسمت Control Panel کامپيوتر خود شويد و گزينه ي Devices and Printers را انتخاب کنيد.

انواع کيبورد

در اين قسمت ليست کليه ي دستگاه هاي متصل به سيستم را مشاهده مي کنيد. USB Keyboard را انتخاب کنيد و وارد تب Hardware شويد و گزينه ي Propertis را انتخاب کنيد. در پنجره ي باز شده، گزينه ي Change Settings را بزنيد. با فشردن اين گزينه يک تب در قسمت بالا به اسم Power Management اضافه خواهد شد که بايد به آن وارد شويد و تيک گزينه ي اول که Allow the computer to turn off this device to save power است را برداريد.

يک کيبورد از مجموعه اي از کليد ها تشکيل شده , که در زير اين کليد ها پلاستيک هاي به نام رابر وجود دارد , که باعث ضربه پذير شدن کليد هاي کيبورد مي شود. معمولا روي کيبوردها چراغي وجود دارد که در صورتي که بخش اعداد سمت راست کيبورد شما قفل شده باشند، اين چراغ روشن خواهد بود. اين چراغ معمولا با يک عدد (1 يا 9) مشخص مي شود که در برخي لپ تاپ ها داخل يک قفل مي باشد.

(تصوير يک نوع چراغ Num Lock در کيبورد) تصوير يک چراغ Num Lock مي باشد. شما براي رفع مشکل کار نکردن اعداد کيبورد خود کافيست Num Lock کيبورد را فشار دهيد تا چراغ مربوطه خاموش شود و از آن پس به راحتي از بخش اعداد سمت راست کيبورد خود استفاده کنيد. اگرچه معمولا بخش اعداد سمت راست کيبورد به صورت خودکار توسط ويندوز قفل مي شوند، اما در صورتي که شما بخواهيد خودتان اين بخش را غير فعال و قفل کنيد مي توانيد يک بار ديگر Num Lock را فشار دهيد تا چراغ مربوطه روشن شود.

صفحه کليد لپ تاپ گاهي به دليل کشيده شدن کيبورد، متوجه اين نمي شوند که کابل از سيستم جدا شده است. بنابراين اگر شما متوجه از کار افتادن کيبورد خود شده ايد، بهترين کار اين است که در صورتي که از کيبورد هاي USB استفاده مي کنيد، کابل را بررسي کنيد. خاموش شدن دکمه NUM LOCK معمولا افرادي که نگران از کار افتادن بخش عددي کيبورد خود هستند علت آن اين است که ممکن است مشکل سخت افزاري يا نرم افزاري رخ داده باشد. اما اولين کاري که اين افراد بايد انجام دهند اين است که دکمه Num Lock را مورد بررسي قرار دهند. اين دکمه در سمت راست کيبورد قرار دارد. دکمه NUM LOCK داراي يک کليد ال اي دي است که در صورت روشن بودن، اين کليد نيز روشن خواهد بود و مشخص کننده آن است.

بنابراين لازم است که چند بار اين دکمه را مورد بررسي قرار دهيد و کيبورد خود را تست کنيد. گاهي اوقات پيش مي آيد که شما يک کليد را روي کيبورد فشار ميدهيد اما بايستي کليد Shift را همزمان با آن کليد فشاردهید تا آن کليد عمل کند. براي حل اين مشکل نياز است که يکبار ويندوز را Clean boot کنيد براي انجام اين کار ابتدا کليد هاي ترکيبي Windows+R را فشار دهيد تا پنجره RUN باز شود سپس تايپ کنيد msconfig.exe تا پنجره System Configuration باز شود. به تب General رفته و گزينه Selective Startup را انتخاب کنيد و تيک گزينه Load System Services را بزنيد و تيک Load Startup Items را برداريد. صفحه کليد لپ تاپ

سپس به تب Services برويد و تيک گزينه Hide all Microsoft Services را بزنيد و دکمه Disable all را بزنيد و بعد دکمه OK را بزنيد تا تغييرات اعمال شود. اگر مشکل حل نشد ممکن است يکي از برنامه هاي نصب شده در سيستم باعث بروز اين مشکل شده باشد که در اين صورت بايد آن برنامه را غير فعال کنيد.

در یک کیبورد میتواند مشکلاتی که پیش بیاید بیشتر از چند مورد نیست که به شرح انها می پردازیم :

1-)اولین مشکل سیستم کیبورد را شناسایی نمیکند:

الف-)بررسی درایو  usb و سالم بودن ویندوز-در صورت امکان کیبورد روی سیستم دیگر تست شود

ب-)بررسی و تعویض کابل کیبورد.برای تست کابل کیبورد از مولتی متر استفاده کنید محوه ی تست به شرح زیر است:

ابتدا مولتی متر را در حالت بازر قرار دهید:

حالا یک سر پراب را به جای که سیم کیبورد وصل میشود وصل کنید:

سر دیگر پراب رو هم تست کنید که ببینید به کدام یک از پین های usb اتصال دارد.

که در اینجا دو حالت پیش میاید:

  • همه ی پین ها به برد اتصال داشته=کابل سالم است
  • همه ی پین ها به برد اتصال نداشته=کابل خراب است و تعویض گردد.

ج-)اکنون اگر از سالم بودن کابل اطمینان کامل دارید و هنوز کیبورد توسط سیستم شناسایی نشده تنها ایرادی که میتواند به وجود آید ایرادی در ای سی رغالی که به رنگ مشکی بر روی کیبورد است،در این حالت کیبورد غیر قابل تعمییر میشود،اگر برد ان را از کیبورد های اوراقی جدا کنید و بر روی ان سوا کنید میتوانید دوباره از کیبورد خودتان استفاده کنید.

2-)بعضی از کلید های کیبورد نمیزند:

پیش امده است که کیبورد توسط سیستم شناسایی میشود و درایو ان هم نصب میشود و کیبورد به خوبی کار میکند ولی چند تا از کلید های ان نمیزند در این حالت یک مشکل نرم افزاری دیده خواهد شد،با راه اندازی مجدد کامپیوترمیتوانید مشکل را رفع کنید. گاهی دنیز دکمه های صفحه کلید یکی در میان قعطی دارند،که ممکن است به دلیل انباشت اشغال های ریزاین اتفاق افتاده باشد.به منظور تمیزکردن بهتر است کیبورد را کج کنید.سپس ان را تکان دهیدتا تمام اضاقات خارج شوند.اما خیلی تکان ندهید تا اسیب سخت افزاری به دستگاه وارد نشود.

در چنین مواقعی ایراد دراتصال برد کیبورد با ماتریس ان هست.

3-)فشرده و زیاد نزدیک بودن دو کلید:

گاهی ممکن است دو کلید کنار هم،به علت استفاده زیاد از صفحه کلید و فشرده شدن ان،از زیر صفحه به هم متصل شده باشند.سعی کنید با فشردن مداوم کلید ها ی معیوبمشکل را حل کنید.

4-)خاموش شدن دکمه NUM LOCK

معمولا افرادي که نگران از کار افتادن بخش عددي کيبورد خود هستند علت آن اين است که ممکن است مشکل سخت افزاري يا نرم افزاري رخ داده باشد. اما اولين کاري که اين افراد بايد انجام دهند اين است که دکمه نام لاک را مورد بررسي قرار دهند. اين دکمه در سمت راست کيبورد قرار دارد. دکمه NUM LOCK داراي يک کليد ال اي دي است که در صورت روشن بودن، اين کليد نيز روشن خواهد بود و مشخص کننده آن است. بنابراين لازم است که چند بار اين دکمه را مورد بررسي قرار دهيد و کيبورد خود را تست کنيد.
گاهي اوقات پيش مي آيد که شما يک کليد را روي کيبورد فشار ميدهيد اما بايستي کليد Shift را همزمان با آن کليد بفشاريد تا آن کليد عمل کند. براي حل اين مشکل نياز است که يکبار ويندوز را Clean boot کنيد براي انجام اين کار ابتدا کليد هاي ترکيبي Windows+R را فشار دهيد تا پنجره RUN باز شود سپس تايپ کنيد msconfig.exe تا پنجره System Configuration باز شود. به تب General رفته و گزينه Selective Startup را انتخاب کنيد و تيک گزينه Load System Services را بزنيد و تيک Load Startup Items را برداريد. سپس به تب Services برويد و تيک گزينه Hide all Microsoft Services را بزنيد و دکمه Disable all را بزنيد و بعد دکمه OK را بزنيد تا تغييرات اعمال شود. اگر مشکل حل نشد ممکن است يکي از برنامه هاي نصب شده در سيستم باعث بروز اين مشکل شده باشد که در اين صورت بايد آن برنامه را غير فعال کنيد.

افرادي که از کيبورد هاي يو اس بي يا کيبورد هاي اکسترنال استفاده مي کنند، گاهي به دليل کشيده شدن کيبورد، متوجه اين نمي شوند که کابل از سيستم جدا شده است. بنابراين اگر شما متوجه از کار افتادن کيبورد خود شده ايد، بهترين کار اين است که در صورتي که از کيبورد هاي USB استفاده مي کنيد، کابل را بررسي کنيددر مورد کیبورد که یک دستگاه ساده در ابزار کامپیوتر است چیز دیگری باقی نمانده.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.3]

Comments (2)

  • arman ژوئن 28, 2022 at 1:26 ب.ظ Reply

    سلام کیبورد من وقتی یک کلیدی رو نگه میدارم هی در لحظه قطع و وصل میشه مثلا وقتی داخل text یک کلید مثل w رو نگه میدارم 5 بار مینویسه بعد می ایسته بعد دوباره 5 بار مینویسه و هی تکرار میشه مشکلش از کجاست؟

    • Ehsan Pc ژانویه 28, 2023 at 8:31 ب.ظ Reply

      سلام وقت بخیر معمولا بخاطر رطوبت یا ضربه شدید باعث اتصالی میشود .

Leave Your Comment

Your email address will not be published.*

Call Now Button
تمـاس با مــا

09128894215