RAM کامپیوتر

اموزش کامل تعمیرحافظه RAM کامپیوتر و نکات آن

RAM کامپیوتر

آموزش تعمیرحافظه RAM کامپیوتر:

یکی از اصول مهم آموزش تعمیر کامپیوتر مربوط به تشخیص و عیب یابی حافظه یا همان RAM می‌باشد، خرابی‌ های یک سیستم کامپیوتری چه سخت افزاری و چه نرم افزاری بسیار متنوع می باشد و هریک از آن‌ ها به گونه ای بروز پیدا می کند، بالا نیامدن سیستم بعد از روشن شدن، بوق‌ ها سریع یا ممتد، صفحه آبی و … همگی از نشانه‌های بروز مشکلات سخت افزاری و یا نرم افزاری در سیستم می باشد. شناسایی خطا های مربوط به حافظه یا رم کار آسانی نمی‌باشد زیرا خرابی رم صدایی تولید نمی‌کند.

آشنایی با حافظه و نحوه قرارگیری آن در اسلات:

RAM همان حافظه یک سیستم کامپیوتری می‌باشد که درون اسلات‌های مخصوص به خود در کیس جایگذاری می‌شود رنگ اسلات ها بسته به مادربورد، متغیر است. در اطراف اسلات دو چفت وجود دارد که کارآن‌ها نگهداری رم می‌باشد. چنانچه بر روی کارت حافظه تنها یک شیار وجود داشته باشد از نوع DDR بوده و در غیر این صورت می توان ان را در گروه رم‌های قدیمی یا همان SD قرار داد. چنانچه در مادربرد از دو رنگ برای اسلات‌ها استفاده شده باشد آنگاه از تکنولوژی Dual Channel بهره گرفته شده است.

نحوه تشخیص و تست سلامت یا خرابی رم کامپیوتر و لپ تاپ:

حافظه رم ( RAM memory ) ، یکی از مهم ترین قطعات در کامپیوتر و لپ تاپ است و معمولا دچار مشکلات مختلفی میشود که گاهی تشخیص و عیب یابی آن دشوار است. به علاوه در برخی از کامپیوتر ها تعداد زیادی رم وجود دارد که همین موضوع ، تشخیص خرابی رم را مشکل تر می کند.

RAM کامپیوتر

نشانه ها و علائم خرابی رم کامپیوتر و لپ تاپ:

۱- زمانی که شما مشغول کار کردن با یک برنامه خاص هستید ، ممکن است ویندوز به صورت ناگهانی فریز شود. این فرآیند باعث میشود که بازکردن مرورگر هایی نظیر اینترنت اکسپلورر حتی تا ۴ دقیقه به طول انجامد.  این مورد نشانه ای از معیوب بودن رم است ؛ حال آن که برخی از کاربران تصور می کنند ممکن است ویروس های مخرب به سیستم آن ها حمله کرده باشد!

۲- نشانه ی بارز دیگر خرابی رم ، نمایش صفحه آبی مرگ است!

این صفحه باعث از کار افتادن سیستم میشود. البته گاهی بر اثر نصب یک برنامه یا نرم افزار ، این خطا ممکن است ایجاد شود. اما زمانی که رم معیوب است ، بدون نصب هیچ برنامه جدید یا اعمال تغییرات ، این صفحه را مشاهده خواهید کرد.

۳- ممکن است حین کار با یک برنامه خاص در ویندوز ، سیستم به صورت پی در پی ری استارت میشود. البته ری استارت شدن ویندوز دلایل مختلفی می تواند داشته باشد ، اما زمانی که رم کامپیوتر و لپ تاپ خراب باشد ، ری استارت شدن بدون انجام تغییر خاصی روی کامپیوتر رخ می دهد.

۴- خرابی فایل ها و عدم ذخیره شدن آن ها ، از نشانه های دیگر رم معیوب می باشد.  به عنوان مثال اگر فایل ها به نحوی که شما در ویندوز فرمان داده اید ، ذخیره نشوند و هارد درایو را نیز از جهت سلامت بررسی کرده باشید ، می توانید از خراب شدن رم یا مموری مطمئن شوید.

۵- ممکن است هنگام کار با کامپیوتر یا لپ تاپ ، رنگ های نامتعارفی را مشاهده کنید. این رنگ ها بر اثر خراب شدن رم و ارسال ناموفق دیتا روی اسکرین نمایان میشوند.

۶- شنیدن صدای بوق ممتد ،یکی از نشانه های خرابی رم است. بسته به نوع سخت افزاری که استفاده می کنید ، خرابی رم با این صدا به شما گزارش میشود.

خارج کردن رم و بررسی آن:

روش ایده آل ، خارج کردن رم به صورت فیزیکی و بررسی آن می باشد. در این روش ابتدا یک رم را خارج می کنید و کامپیوتر یا لپ تاپ را ری استارت می کنید ؛ اگر مشکل همچنان پابرجا بود ، رم را جای گذاری می کنید و رم دیگری را برای تست مجدد خارج می کنید.

در صورتی که تنها یک رم در کامپیوتر شما وجود دارد ، باید رم دیگری را خریداری کنید یا از رم کامپیوتر های دیگر استفاده کنید. اگر از رم سیستم های دیگری استفاده می کنید ، دقت داشته باشید که رم آن کامپیوتر یا لپ تاپ ، با سیستم شما سازگار باشد.

عیب یابی RAM کامپیوتر در زمان سوختن:

چنانچه کارت حافظه سوخته باشد و هیچ واحد حافظه متصل به مادربرد، قابل استفاده نباشد صدای بوق ممتد شنیده می‌شود اما از آنجایی که امروزه اکثر مادربردها از تکنولوژی Dual Channel بهره می‌برند  و یا حداقل از دو واحد موازی حافظه استفاده می‌کنند و بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد که تمام واحدهای حافظه به طور همزمان با مشکل روبرو شوند و قابل استفاده نباشند بنابراین احتمال اتفاق افتادن این حالت بسیار کم است.

اموزش کامل تعمیرحافظه RAM کامپیوتر و نکات آن

بروز خطاهای غیر قابل مدیریتی:

در بسیاری از سیستم های کامپیوتری که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد دست کم از دو واحد موازي رم استفاده مي‌شود و کمتر پيش مي‌آيد که هر دو واحد با هم خراب شوند، بنابراين توقع شنیدن صدای بوق را نباید داشته باشیم، زمانی که یکی از واحدهای حافظه دچار مشکل شود کامپیوتر در ظاهر کار خود را به گونه ای ادامه می دهد که انگار هیچ مشکلی وجود ندارد اما در طول کار خطاهاي غيرقابل مديريتي رخ دهد که مهم‌ترين نمود اين نوع خطاها، نمايش صفحه ‌آبي مرگ است.

هنگامی که سیستم شما هنگ کرد و صفحه آبی با نوشته‌هایی نشان داد شد، اولین گزینه‌ای که باید بررسی شود سالم بودن رم است اما نمايش تصادفي صفحه آبي در شرايطي خاص، دليل لازم و کافي براي خراب دانستن حافظه نمی‌باشد. تشخیص خرابی کارت حافظه بسیار مشکل است زیرا تا زمانی که آن واحد مشکل ساز حافظه به برنامه‌ای اختصاص داده نشود مشکل بروز پیدا نمی‌کند پس چنانچه اختلالاتی در یک بازه زمانی برای سیستم رخ داد حتما خرابی رم را در نظر بگیرید.

شناسایی خرابی حافظه با نرم افزار:

یکی از نرم‌افزارهایی که برای عیب یابی و تشخسص خرابی رم مورد استفاده قرار می‌گیرد Memtest86+ نام دارد، اين برنامه در زمان بالا امدن سیستم عامل و یا بوت شدن سیستم مستقل از سیستم عامل تمامی خانه های حافظه را مورد بررسی قرار می دهد تا در انتها نتيجه حاصل از چک کردن حافظه نشان دهد که RAM سالم می باشد یا خیر.

توجه داشته باشید که تمامی گزاارشات اعلام شده در رابطه با خرابی رم مربوط به کار نکردن واحدهای حافظه نیست بلکه بخشی از آن ها به ناسازگاری مربوط به کارت حافظه با مادربرد باز میگردد در انتها لازم است که دوباره یاداور شویم که تشخیص و عیب یابی مشکلات RAM پیچیده می باشد و یا یادگیری مباحث مربوط به آموزش تعمیر کامپیوتر تجربه و تخصص لازم در این زمینه را می توانید کسب کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3]

Comments (2)

  • v ژوئن 13, 2021 at 11:38 ق.ظ Reply

    دمت گرم خیلی کمک کردی

    • Ehsan Pc جولای 22, 2021 at 5:00 ب.ظ Reply

      خواهش میکنم

Leave Your Comment

Your email address will not be published.*

Call Now Button
تمـاس با مــا

09128894215